Historia Parafii PDF Drukuj Email

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

P.W.ŚW. STANISŁAWA BISKUPA W RYDZYNIE

DZIEJE PARAFII

1. Najwcześniejszą  wzmanką o rydzyńskim kościele jest dokument erekcyjny kościoła, wystawiony przez biskupa poznańskiego Wojciecha Jastrzębca z dnia 17 listopada 1410 roku.

2. Kościół  znajdował się na początku we wsi Dombecz (obecnie Dąbcze) był on wtedy kościołem parafialnym, do którego należały dwie kaplice jedna w Rydzynie, druga we wsi Kłoda.

3.  O przeniesienie kościoła prosił ówczesny właściciel miasteczka Jan
a z Czerniny, który osiedlił się w Rydzynie na stałe.

4. Ufundowany przez Jana Rydzyńskiego kościół był murowany i stał na tym samym miejscu co obecny, a był pod wezwaniem św. Stanisława biskupa.

5. Dokładniejsze wiadomości o wyglądzie kościoła pochodzą z początku XVII wieku, gdyż około połowy XVI w. kościół dostał się w ręce innowierców, a katolickie nabożeństwa odbywały się przez prawie 50 lat w kościółkach w Kłodzie i w Dąbczu.

6. W roku 1620 kościół miał dach kryty gontami , wewnątrz powałę z desek, a posadzkę ceglaną. Posiadał trzy ołtarze. Poza głównym, oddzielonym od nawy balustradą, po jego prawej stronie był drugi. Trzeci natomiast znajdował się w osobnej kaplicy.

7. 50 lat później z okazji wizytacji ks.Jana Franciszka Wolskiego dach gontowy zastąpiono dachówkowym z cegły palonej. Przybyły dwa kolejne ołtarze.

8. Pierwszy kościół parafialny, zbudowany na początku XV w. przetrwał 300 lat aż do 17 lipca 1707 r, do Wojny Północnej, kiedy to wojska rosyjskie podpaliły miasto.

9. W 1716 roku rozpoczęto odbudowę kościoła.

10. Zbudowano kościół znacznie mniejszy, długi na 30 łokci, szeroki na 20, a wysoki na 12 łokci.

11. Po ukończeniu prac przy odnowie zamku Sułkowski przystąpił do pobudowania okazałego, murowanego kościoła, który dotrwał do dziś.

12. Architektem kościoła był M. Frantz,a potwierdza to wpis w księdze zgonów, który wyminia Frantza jako "architekta i kierownika budowli rydzyńskich".

RYS HISTORYCZNY KOŚCIOŁA

Kościół zbudowany został w 1751 r. z fundacji księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego na miejscu kościoła z początku XV w. zniszczonego w 1707 r. i kościoła drewnianego z 1761.To wybitne dzieło Karola Marcina Frantza osiadłego w Rydzynie architekta i budowniczego z Legnicy, pozostającego pod wpływem K.I. Dientzenhofera z Pragi. To kościół późnobarokowy, o bogato ukształtowanej bryle, niemal całkowicie pozbawionej kątów prostych. Zachowany oryginalny wystrój wnętrza, po części zmienionego w latach 1785 – 86 przez Ignacego Graffa, architekta księcia Augusta Sułkowskiego. Nad wejściem głównym portal z kartuszem herbowym z herbem Sulima Sułkowskich w części centralnej. Rozległa nawa o kształcie wydłużonego ośmioboku nakryta płaską kopułą mieści sześć ołtarzy bocznych.

gont - drewniany materiał do wykonywania pokryć dachowych.

powała - drewniany strop.

balustrada - ażurowe lub pełne zabezpieczenie (ogrodzenie) schodów, tarasów balkonów, dachów, wiaduktów, mostów itp., montowane zazwyczaj na krawędzi zabezpieczanego elementu i pełniące jednocześnie funkcję ozdobną, balustrada może być również ażurową przegrodą pomiędzy pomieszczeniami (np. w kościołach oddziela prezbiterium od nawy).

nawa - składowa część kościoła położona pomiędzy prezbiterium a kruchtą, przeznaczona dla wiernych, oprócz świątyń jednonawowych występują dwu-, trzy-, pięcio- oraz siedmionawowe.

Biuro Parafialne w

środę i w piątek

g. 10.00 – 12.00

g. 18.30 – 19.00

Msze św. w dni powszednie: 8:00, 18:00

Msze św. w niedziele: 7:30, 9:30, 11:30, 18:00

Spowiedź święta pół godziny przed rozpoczęciem nabożeństwa.