RORATY PDF Drukuj Email

W NASZYM KOŚCIELE RORATY CODZIENNIE O GODZINIE 6.30.

Nadchodzi adwent, a więc czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, Kościół celebruje wyjątkowe msze święte, które poświęcone są Matce Boskiej, a ich nazwa to właśnie roraty. Msze roratnie najczęściej są odprawiane we wczesnych godzinach porannych, dlatego w okresie adwentu można niekiedy zauważyć dzieci podążające wczesną porą do kościoła i oświetlające sobie drogę lampionami.

Nazwa tej mszy pochodzi od pierwszych słów pieśni śpiewanej na jej rozpoczęcie: „Rorate caeli desuper...”, co oznacza: „Spuście rosę, niebiosa”. Pieśń ta ma bardzo bogatą tradycję wywodzącą się z biblijnej Księgi Izajasza i wyraża oczekiwanie na przyjście Dzieciątka.

Poranna msza adwentowa poświęcona jest Maryi, ponieważ kojarzona jest Ona z jutrzenką, która wyprzedza Słońce, a więc Chrystusa. Symbolika ta odwołuje się więc do Matki Bożej, która w szczególny sposób oczekiwała przyjścia Jezusa, który miał być Jej Synem. W mszy roratniej przyłączamy się do Maryi i razem z nią oczekujemy na przyjście Zbawiciela.

Ta symbolika maryjna obecna jest w roratach pod postacią świecy ustawianej obok ołtarza. Zapalona, przypominać ma o stałej obecności Matki Bożej i zachęcać do oddanego oczekiwania za jej przykładem. Świeca ta, zwana „roratką”, ma kolor biały symbolizujący niewinność i przewiązana jest wstążką niebieskiego koloru. Pali się przez cały czas trwania mszy świętej.

WYSŁUCHAJ PIEŚNI RORATE CAELI - KLIKNIJ

Biuro Parafialne w

środę i w piątek

g. 10.00 – 12.00

g. 18.30 – 19.00

Msze św. w dni powszednie: 8:00, 18:00

Msze św. w niedziele: 7:30, 9:30, 11:30, 18:00

Spowiedź święta pół godziny przed rozpoczęciem nabożeństwa.