GRÓB PAŃSKI i CIEMNICA PDF Drukuj Email

Tradycją polskich świąt Wielkiej Nocy jest stworzenie w naszych świątyniach Ołtarza Adoracji zwanego Ciemnicą oraz Grobu Pańskiego. W naszym kościele powstała w tym roku instalacja z przesłaniem, prowokująca do głębokich przemyśleń, zadumy, skupienia i zrozumienia sensu naszej wiary.

OŁTARZ ADORACJI

Ołtarz Adoracji zwany Ciemnicą pokrywa czarny, ciężki żałobny zwisający do ziemi materiał,  na nim leżą drobne kamienie, chaotycznie rozmieszczone gwoździe, dzban z octem, cierń  jako symbole cierpienia, ofiary, męki i bólu jakich zaznał Jezus, po spożyciu Wieczerzy i po ustanowieniu Najświętszej Eucharystii , kiedy wyszedł z uczniami do ogrodu Oliwnego i tam został zatrzymany i wtrącony do ciemnego więzienia gdzie był bity i poniżany. Czarny kolor ma ujawnić w nas tajemnicę dramatycznych wydarzeń Triduum Paschalnego, jest kolorem symbolizującym z jednej strony dramatyczność sytuacji, ciemność i smutek, a z drugiej odwagę, powagę, zaufanie i siłę.  Chrystus miał świadomość nadchodzącej śmierci, znał cel i sens swojej ofiary stąd motyw oczekiwania, którego tłem jest obraz nieba w momencie ukrzyżowania, a na pierwszym planie surowy, niezwykły krzyż symbol zwycięstwa nad złem i śmiercią. To dzięki ofierze Chrystusa ze słabości wyrasta siła. Rodzi się nadzieja.

GRÓB PAŃSKI

Grób Pański zgodnie z obchodzonym Rokiem Wiary przedstawia fundament naszej wiary, którym jest właśnie Chrystus.  Idea instalacji Ołtarza Grobu Pańskiego to nadanie głębokiej symboliki całej aranżacji, to zestawienie skromnej, surowej cegły ze szlachetnością monstrancji. Mur z surowych cegieł z elementem najważniejszym u jego zwieńczenia monstrancją z Najświętszym Sakramentem przedstawiany jest jako symbol budowania prawdy życia, wspólnoty wiernych to Chrystus jest naszą drogą i prawdą w trudnościach jakie spotykamy na ziemi.  Jednakże najpotężniejsze mury wznoszą ludzie pomiędzy sobą....to my sami budujemy mury, które dzielą. Widzimy kryzys wiary, który dotknął wielu z nas. Wierzyć to budować swe życie na Bogu, na zaufaniu, na prawdzie i na miłości.

Tłem aranżacji są białe, lekko powiewające kartki papieru. Istotą naszej wiary jest wiara w Zmartwychwstanie – białe kartki papieru symbolizują nowy początek, wieczną miłość, czystość, prawdę i piękno.  Nadają lekkości i pokazują jak ulotne jest nasze ziemskie życie. Po śmierci otrzymamy nowy wymiar życia, nowy wymiar ciała. Dlatego nie pozwólmy by zdominowało nas zło, rozbijmy mury i kierujmy nasze serca ku Bogu.

Nastrój oczekiwanej wiosny, a zarazem symbol odradzającego się życia ukazuje nam świeży, soczyście zielone zboże. Dopełnieniem aranżacji , a zarazem nawiązaniem do tradycji są piękne krzewy hortensji, jako potęga życia, które daje nam Chrystus Zmartwychwstały.

GALERIA - KLIKNIJ

 

Ważne

Biuro Parafialne w

środę i w piątek

g. 10.00 – 12.00

czwartek

g. 18.30 – 19.00

 

Msze św. w dni powszednie: 8:00, 18:00

Msze św. w niedziele: 7:30, 9:30, 11:30, 18:00

Spowiedź święta pół godziny przed rozpoczęciem nabożeństwa.

Facebook

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości